Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքի 159-րդ հոդվածի 4-րդ մասի հիմքով, սկսած 2017 թվականի Հունվարի 1-ից հետո հայտարարված շահաբաժինների տեսքով ստացվող եկամուտները դրանց ստացման հարկային տարվա ընթացքում շահաբաժին վճարող` Հայաստանի Հանրապետության ռեզիդենտ նույն կազմակերպության կանոնադրական կամ բաժնեհավաք կապիտալում օրենսդրությամբ սահմանված կարգով ներդնելու դեպքում այդ շահաբաժիններից վճարված եկամտային հարկի գումարները պետական բյուջեից փոխհատուցվում են:
Գործընթացը կազմակերպելու համար անհրաժեշտ է ներկայացնել սույն փաստաթղթերը՝
• եկամտային հարկի փոխհատուցման համար սահմանված դիմում,
• անձը հաստատող փաստաթուղթ,
• հաշվետու տարվա ընթացքում ռեզիդենտ կազմակերպության կողմից ֆիզիկական անձին վճարված շահաբաժինների և դրանցից պահված եկամտային հարկի վերաբերյալ տեղեկանք,
• Հայաստանի Հանրապետության ռեզիդենտ նույն կազմակերպության կանոնադրական կամ բաժնեհավաք կապիտալում կատարված գումարային ներդրումների չափի վերաբերյալ տեղեկանք
• կազմակերպության կանոնադրական կամ բաժնեհավաք կապիտալում կատարված գումարային ներդրումները հաստատող փաստաթուղթ,
• բաժնեհավաք կապիտալում կատարված փոփոխությունների վերաբերյալ պետական միասնական գրանցամատյանում կատարված գրառումը հավաստող գրանցամատյանի համապատասխան քաղվածքը

На основании части 4 статьи 159 Налогового кодекса Республики Армения, в случае внесения в установленном законодательством порядке в уставный или складочный капитал той же организации-резидента Республики Армения, выплачивающих дивиденды в течение налогового года их получения, доходы, получаемые в виде дивидендов, объявленных после 1 января 2017 года, компенсируются из государственного бюджета суммами подоходного налога, уплаченными из этих дивидендов.
Для организации процесса необходимо представить ниже перечисленные документы:
• Заявление о возмещении подоходного налога
• Документ, удостоверяющий личность
• Справка о дивидендах, выплаченных физическому лицу организацией-резидентом в течение отчетного года, и удержанном с них подоходном налоге
• Справка о размере суммарных инвестиций, произведенных в уставный или складочный акционерный капитал той же организации-резидента Республики Армения
• Документ, подтверждающий денежные взносы, внесенные в уставный или складочный уставный капитал организации
• Соответствующая выписка из реестра, подтверждающая внесенную в Единый государственный реестр запись об изменениях складочного акционерного капитала.